Kempingowy savoir-vivre, czyli jak zachowywać się na kempingach

Rosnący standard chorwackich kempingów, a także powstawanie całych kompleksów rekreacyjno-wypoczynkowych, sprawia, że coraz więcej turystów rezygnuje z tradycyjnych form noclegowych takich jak apartamenty czy hotele, na korzyść pobytu w pełni wyposażonych resortach. Taka forma wypoczynku jest szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi. Z racji swoich dużych rozmiarów, na kempingach znajduje się bardzo dużo ludzi. Duża liczba ludzi generuje potencjalnie dużą liczbę problemów.

Co zrobić, by już pierwszego dnia nie pożreć się z sąsiadem. Poniższe punkty kempingowego savoir-vivre przypomną Wam jak należy zachowywać się na polach kempingowych, nie tylko w Chorwacji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Suncamp, oferującą zakwaterowania na kempingach w całej Europie, a która jest partnerem naszego zbliżającego się letniego wyjazdu na kemping Zaton Holiday Resort.
Suncamp od wielu lat jest liderem na europejskim rynku turystyki kempingowej. Zajmuje się wynajmem zakwaterowań na około 300 kempingach w 13 krajach Europy. W ofercie znajduje się kilka rodzajów zakwaterowań: domki kempingowe, namioty, parcele pod własne zakwaterowanie oraz domki i namioty w wersji VIP czyli tzw. Glamping. W Chorwacji, największą bazę kempingów, Suncamp posiada na Istrii i w Dalmacji – sprawdźcie pełną listę dostępnych kempingów tutaj.

Zapoznaj się z regulaminem kempingu

Regulamin, rzecz obowiązkowa. Większość kempingów ma bardzo podobne regulaminy, zdarza się jednak, że niektóre ich punkty różnią się między sobą. Zdajemy sobie sprawę, że mało kto z nas czyta wszelkie regulaminy „od deski do deski”. Pamiętajcie jednak, że nieznajomość regulaminu nie zwalnia nikogo z obowiązku jego przestrzegania. Nie czytajmy go dopiero w momencie kiedy coś już się stanie.

Słuchaj muzyki tak by nie przeszkadzać innym

Jedną z bardziej irytujących rzeczy jest słuchanie „na maxa” muzyki przez sąsiadów, czy to na kempingu czy też na plaży. Pamiętajcie, że nie każdemu może podobać się to co słuchamy. Kolejna sprawa to zakłócanie spokoju. Miejcie na uwadze, że w namiocie, domku lub kamperze obok, może zasypiać np. mały dzieciak. Jeśli naprawdę macie potrzebę słuchania głośnej muzyki, czasami wystarczy podejść do najbliższych sąsiadów i grzecznie spytać czy im nie będzie przeszkadzać jeśli narobicie na kempingu trochę hałasu.

Pomagaj sąsiadom

Widzisz, że Twój sąsiad potrzebuje pomocy, nie stój obojętnie, pomóż! Karma wraca. Być może, następnym razem to Ty będziesz potrzebować pomocy. A może dostaniesz w zamian coś więcej – często, w taki sposób rodzą się znajomości na długie lata.

REKLAMA

Po 22:00 odpuść hałaśliwe zajęcia

Cisza nocna obowiązuje również na kempingach. Nie chodzi tylko o słuchanie głośno muzyki. Hałaśliwe prace przy namiocie, domku, bądź aucie pozostaw na następny dzień. Odpuść również głośne zabawy, a jeśli Twoje dzieci „ganiają” się po polu kempingowym, poproś je o zmianę zabawy, na spokojniejszą, cichszą, nieuciążliwą dla sąsiadów, a także w bliższej okolicy Waszego noclegu.

Kemping Kate w Mlini

Miej na oku swoje dzieci

Pola kempingowe bywają bardzo rozległe. Zdarza się, że biegające po nich, bez opieki dorosłych dzieci, gubiły się. Nie narażajmy naszych pociech na zbędny stres podczas wakacji. Nie narażajmy również siebie. Ponadto przebywanie na kempingu dzieci bez opieki dorosłych sprzeczne jest z większością regulaminów.

Bądź dyskretny

Na kempingach nie trzeba rozmawiać szeptem. Z drugiej strony, nie wszyscy na kempingu muszą wiedzieć jak się ma Twoje życie intymne lub czy Twoje dzieci mają problem ze zjedzeniem obiadu. Kupiłeś sobie nowe auto – goście na kempingu wcale nie oczekują od Ciebie abyś pokazał im jak wkręcasz je na najwyższe obroty.

Przemieszczaj się wolno swoim autem

Pamiętaj, że pola kempingowe to miejsca o dużym natężeniu ludzi, a co za tym idzie, ruchu pieszego. Poruszaj się autem po kempingu powoli i ostrożnie, miej oczy dookoła głowy. W każdej chwili przed auto może wybiec dziecko.

Kemping Kate w Mlini

Pilnuj swoich zwierząt

Przede wszystkim, przed wyjazdem sprawdź czy regulamin kempingu zezwala na pobyt na nim zwierząt. Przyjechałeś na kemping ze swoim czworonogiem. Miej na uwadze, że nie każdy musi lubić psy, koty czy inne zwierzaki. Stosowanie kagańca w upalne dni, może zakończyć się tragicznie dla psa. Dlatego, czasem wystarczy, aby pozostał przy nas na smyczy. Na niektórych kempingach wyznaczone są specjalne strefy dla psiaków – specjalne plaże, miejsca w restauracjach dla gości z czworonogami, a nawet „psi bar” – czyli miejsce, w którym psiak może napić się świeżej wody.

REKLAMA

Nieczystości pozbywaj się w wyznaczonych do tego miejscach

Zdarza się, że użytkownicy kempingu nie przestrzegają podstawowych zasad dbania o porządek. Pamiętaj, że na kempingach znajdują się odpowiednie miejsca dla wszystkich nieczystości. Nie zapominaj również o tym, że auto myjemy wyłącznie w wyznaczonym w tym celu miejscu.

Posprzątaj po sobie

Kończy się Twój pobyt na kempingu, pakujesz wszystko do auta i w drogę. Pamiętaj by przed odjazdem pozostawić po sobie porządek.

Niech powyższy dekalog kempingowego savoir-vivre będzie dla Was oczywistością. Życzymy udanego pobytu, a także nawiązywania nowych znajomości, które jeszcze bardziej utwierdzą Was w przekonaniu, że spędzanie czasu na kempingu to fajna sprawa.

Kemping Kate w Mlini

REKLAMA

Jeden komenrarz